Úvod > Klimatizace a topení > Klimatizace > Život v klimatizovaném prostoru

Život v klimatizovaném prostoru

Vybíráte auto podle toho, zda má klimatizaci, ale pro dům o ní neuvažujete? To je možná chyba, neboť i Vaše domovy jsou v horkých jarních, letních a podzimních dnech postiženy stejným problémem.

Co je klimatizace?

Pořídíte-li si klimatizaci, pořídíte si tím zařízení, jehož úlohou je tepelná úprava vzduchu a filtrace místnosti. Primárně slouží k ochlazování vzduchu (popř. k odvlhčování), ale může vzduch také ohřívat, je-li vybavena tepelným čerpadlem.

Ochlazování

Podobný princip ochlazování jako má lednice, je uplatněn i u klimatizace, která pracuje na principu cirkulace vzduchu a chladiva skrze kompresor, kondenzátor, ventilátory a výměníky - chladný vzduch je přiváděn a teplý vzduch odváděn, přičemž je cirkulace chladiva v chladicím okruhu zajištěna tlakem kompresoru.

Základem nejvhodnějšího výběru klimatizace je matematika

Aby byla místnost klimatizovaná tak, jak si představujete, budete muset nejprve trochu počítat. Výkon klimatizace a její schopnost ochlazování by měl být přizpůsoben objemu prostoru, který bude ochlazovat.

Zvolíte-li totiž příliš silnou klimatizaci, bude místnost přechlazena, klimatizace se bude často vypínat a zapínat, a naopak - slabá klimatizace pojede neustále, a přesto Vám místnost potřebně neochladí, takže se zvýší spotřeba, zatímco potřebného výsledku nebude dosaženo.

Přestože je pro výpočet vhodné klimatizace nutné zvážit a vypočítat mnoho faktorů (orientace místnosti dle světových stran, tepelné faktory místnosti, plochu a typ oken, druhy a typy spotřebičů, izolace atd.), můžete si alespoň orientačně spočítat objem místnosti, do níž si chcete klimatizaci pořídit, a v níže uvedené tabulce nalézt klimatizaci s odpovídajícím výkonem.

Výpočet objemu krychle = a.a.a
(kde a = jedna strana místnosti ve tvaru krychle)

Výpočet objemu kvádru
= a.b.c
(kde a = délka, b = šířka, c = výška (místnosti ve tvaru kvádru))

Objem - m3   60-80   80-120   120-150   150-200   200-250   350-500
kW/hod.         2,6      3,5           5,3           6,7         7,3          12,8
BTU/hod.        9000    12000     18000       23000      25000      43600

V případě, že chcete do svého výpočtu zařadit další faktory, nabízíme orientační tabulku (jinde se mohou údaje odlišovat, proto doporučujeme řídit se pro konkrétní případ údaji uváděnými výrobcem), v níž jsou započteny i plochy oken a možná jižní orientace místnosti.

Výkon minimální:                            2,6 kW   3,5 kW   4,0 kW   4,5 kW
Plocha místnosti s okny 2-5 m2     20 m2   25 m2    30 m2    35 m2
- Jižní strana                                   18 m2   22 m2    27 m2    31 m2
Plocha místnosti s okny 6-10 m2  18 m2   22 m2    27 m2    32 m2
- Jižní strana                                   16 m2   20 m2    25 m2    28 m2

Klimatizaci ano, ale v jakém množství?

Stačí jedna klimatizační jednotka nebo je lépe pořídit rovnou několik klimatizací?

Větší a kvalitnější obměnu vzduchu i rychlejší ochlazení či vytopení zajistí více klimatizačních jednotek - pokud se tedy rozhodnete pro výhody tohoto způsobu klimatizace, volte více jednotek s menším výkonem. Pro malé místnosti ovšem postačí jediná klimatizační jednotka.

Typy klimatizace

Rozeznáváme klimatizaci s venkovní a vnitřní jednotkou (dělená klimatizace, Split klimatizace) a klimatizaci se samostatnou vnitřní jednotkou (mobilní klimatizace). Kromě těchto základních typů klimatizace si můžete pořídit i tzv. okenní klimatizaci.

Dělená klimatizace (Split klimatizace)

Dělená neboli Split klimatizace je nepřenosná a sestává ze dvou jednotek - vnitřní a vnější. Její vnitřní jednotka se instaluje v místnosti (je poměrně dosti jejich variačních provedení - stropní, nástěnné, kazety, podstropní, parapetní) a je potrubím propojena se svou vnější jednotkou, která je umístěna zvenčí na fasádě či střeše.

Teplý vzduch je odváděn do venkovních prostor a je tedy nutné počítat se stavebními úpravami. Venkovní část je také částí kondenzační a může být na ni napojeno i několik vnitřních jednotek. Jelikož jsou nejhlučnější součásti této klimatizace umístěny venku, je značnou výhodou Split klimatizace její nízká hlučnost.

Mobilní klimatizace

Jak již napovídá název, je možné tento typ klimatizace přemisťovat. Pro lepší manipulaci má toto klimatizační zařízení kolečka, takže i přes jeho váhu jej můžete pohodlně umístit tam, kde je v dané situaci nejvíce potřebné. I zde je samozřejmě nutné odvést teplý vzduch do jiného prostoru, a tak je možné hadici usadit do pootevřeného okna či za dveře nepoužívané místnosti. Nevýhodami klimatizačního úsilí přístroje jsou jeho hlučnost a často i nižší výkon.

Okenní klimatizace

Okenní klimatizace je jakýmsi prostředníkem obou základních typů - jedná se o kompaktní klimatizační systém, jenž se instaluje do okna nebo do stěny, aniž by měl venkovní jednotku. Bohužel se jeho hlučnost blíží parametrům mobilní klimatizace.

Klimatizace nejen ochladí, ale také zahřeje

Klimatizaci kromě ochlazování v letních parnech můžete využít pro vytápění, větrání, filtrování nebo odvlhčení místnosti. Na trhu naleznete klimatizace s různými režimy i funkcemi - například firma De Longhi vybavila klimatizace DeLonghi PLSI 120, DeLonghi PLS 130 displejem, dálkovým ovládáním s režimem "I comfort" pro lepší ovládání i přehled.

Některé klimatizace mají také autoregulační režim, který vyhodnotí data a určí další postup pro uvedení místnosti do nejvhodnějšího klimatu. Přínosem je rovněž přístroj s časovací jednotkou, díky níž si můžete dle libosti nastavit, kdy začne a skončí klimatizace pracovat. Kromě těchto funkcí nabízí DeLonghi PAC S 1200 také samostatné funkce autofan, ventilace či odvlhčování aj.

Kromě přístrojů značky DeLonghi naleznete na www.obchody24.cz i výrobky firmy ETA.


 

 
 
rady k nákupuservisy

Rady-Testy.cz

INFOLINKA: 800 100 929   (Po-Pá 8.00 - 17.00)  |  tel.: 596 965 968, e-mail: info@obchody24.cz

URL adresa: https://www.rady-testy.cz/zivot-v-klimatizovanem-prostoru

 
Publikování nebo další šíření obsahu serveru rady-testy.cz je bez písemného souhlasu firmy Online nákupy a.s. zakázáno.
(c)  Online nákupy a.s., kontakt: info@rady-testy.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace